Emlak vergisi ödeme dönemi 1 Mart’ta başlıyor!

Emlak vergisi ödeme dönemi 1 Mart'ta başlıyor!

EMLAK VERGİSİ ÖDEME DÖNEMİ 1 MART’TA BAŞLIYOR

Türkiye genelinde gayrimenkulü olan kimseleri ilgilendiren vergi ödemeleri Mart ayı itibariyle başlıyor. Emlak vergisi, gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergilerin başında bulunuyor.

Taşınmaz mal sahipleri her sene belli aylarda emlak vergisi ödemek ile mükellef oluyor.

Emlak vergisi senede iki eşit taksitte ödeniyor. İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksitler ise Kasım ayında ödeniyor. 2019 yılı emlak vergisi ilk taksiti 1 Mart’ta başlayıp 31 Mayıs’ta sona erecek.

Emlak vergisi ödemesi ilgili belediyenin hesabına PTT ya da banka havalesi yöntemi ile de ödenebiliyor. Vergi tahsil yetkisi verilen bankaların internet şubeleri üzerinden kredi kartı ile de ödenebiliyor. Belediyelerin e-belediye sistemleri üzerinden üye olunarak online yapılabiliyor.

Kimler emlak vergisi ödemek zorunda değil?

En fazla brüt 200 metrekare ve tek konuta sahip olan, hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler, SGK’dan (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler ve bu emekliler emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.

Engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

projepedia.com